top of page
Strony , które mogą się przydać

Korzystaj z internetu...z głową

PORTALE EDUKACYJNE

 

http://eduseek.ids.pl/ 

Największy portal edukacyjny, podzielony na trzy części: dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Treści dydaktyczne uporządkowane są według przedmiotów szkolnych. zawiera m.in. katalog stron edukacyjnych, forum dyskusyjne, porady prawne, informacje o kursach i szkoleniach, mnóstwo pomocy dydaktycznych.  Polecam!

http://www.ceo.org.pl/ 

Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

 

http://www.eduforum.pl/ 

Portal edukacyjny - a w nim: ciekawe artykuły, aktualności oświatowe, katalog stron www, forum dyskusyjne, przykładowe konspekty, oferty pracy, do ściągnięcia programy komputerowe przydatne w szkole.

http://www.eduinfo.pl/      

Serwis oferuje działy: akty prawne, funkcjonowanie szkoły, awans nauczyciela, reforma, publikacje czytelników oraz wiele innych przydatnych dla nauczyciela informacji.

 

 

http://www.fio.org.pl/ 

Federacja Inicjatyw Oświatowych

http://www.gazeta.pl/edukacja 

Serwis w portalu Gazeta.pl - są tu m.in. aktualności edukacyjne, teksty dyktand, ciekawe omówienia lektur szkolnych, testy na koniec gimnazjum i szkoły podstawowej, testy logiczne i psychologiczne, dział poświęcony nauce jęz. obcych, dział komputery i edukacja.  Polecam!              

http://www.gimnazjum.pl/ 

Serwis dla nauczycieli gimnazjum, a w nim: programy nauczania poszczególnych przedmiotów, recenzje książek, materiały dotyczące awansu zawodowego.

http://www.ids.edu.pl/ 

Wszystko o Internecie dla szkół.

 

 

http://www.interklasa.pl/ 

Portal zawiera stale aktualizowany katalog polskich zasobów edukacyjnych w sieci, strony WWW wszystkich szkół biorących udział w programie Interkl@sa, skrzynki pocztowe uczniów i nauczycieli.

http://www.kiss.pl/index.php 

Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły

http://www.matura.pl/ 

Ta nazwa mówi sama za siebie.

http://www.mojaszkola.pl/ 

Śląski Portal Edukacyjny - informacje dla nauczycieli i uczniów, aktualności ze szkół, działy: kino, muzyka, książka, sport, komputery, humor

 

 

http://www.nowe-liceum.pl/ 

Wortal edukacyjny przeznaczony dla licealistów, nauczycieli i dyrektorów.

http://www.liceum.pl/ 

Serwis adresowany do uczniów i nauczycieli liceów.

http://www.oswiata.org.pl/ 

W portalu - informacje z instytucji oświatowych, postanowienia CKE, doskonalenie zawodowe, materiały dydaktyczne, forum dyskusyjne.

http://www.oswiata.2p.pl/ 

Serwis oświatowy - aktualne wiadomości edukacyjne, przegląd prasy, programy nauczania, konspekty, scenariusze lekcji i testy, obszerny katalog linków dotyczących np. : instytucji oświatowych, administrowania szkołą, awansu zawodowego, wydawnictw oświatowych.

http://www.profesor.pl/ 

Serwis oferuje aktualności oświatowe, dużo materiałów dydaktycznych dla nauczycieli, katalog stron WWW, porady, forum dyskusyjne.

http://www.stargard.edu.pl/ 

Serwis edukacyjny - Edukacja - informacje dla uczniów i nauczycieli

http://www.szkola.net/ 

Portal oprócz materiałów edukacyjnych oferuje możliwość założenia konta pocztowego, a także forum dyskusyjne i czat.

http://www.szkola.newsweek.pl/ 

Program edukacyjny tygodnika "Newsweek". Ma on pomóc nauczycielom w prowadzeniu nowoczesnych lekcji na podstawie artykułów publikowanych w "Newsweek Polska"

http://www.szkoly.edu.pl/ 

Serwis - Ogólnopolska Szkoła Informatyczna zawiera informacje nt. wykorzystania nowoczesnej technologii komputerowej w szkole, doskonalenia zawodowego nauczycieli, a także plany rozwoju zawodowego, konspekty, kącik dyrektora, forum dyskusyjne.

 

 

http://www.oeiizk.edu.pl/ 

Serwis edukacyjny "Komputer w Szkole" opracowany przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów zawiera przykłady zastosowań komputera w nauczaniu poszczególnych przedmiotów, ciekawe artykuły, programy autorskie, strony dotyczące doskonalenia zawodowego, linki do stron o tematyce edukacyjnej.

http://www.vulcan.edu.pl/index.html 

Serwis VULCAN - zarządzanie oświatą

http://www.wsipnet.pl/oswiata/ 

Serwis oświatowy prowadzony przez WSiP

http://www.wyzwania.org.pl/ 

http://www.wiz.pl/

http://www.historicus.pl/ 

http://www.wikipedia.org/ 

Serwer Edukacyjny Fundacji Wyzwania.

Wiedza i Życie w wersji elektronicznej 

Portal historyczny

"Kopalnia" informacji z różnych dziedzin 

http://www.sjp.pwn.pl/

http://www.portalwiedzy.onet.pl/

 

http://www.dyktanda.net.pl/

http://www.brpd.gov.pl/ 

http://www.strefamlodych.pl/

http://www.gimnazjum.pl/

http://www.dyzurnet.pl/

 

http://www.megamatma.pl/

Słownik języka polskiego

Encyklopedie, słowniki, rozmówki, przydatne informacje dotyczące szkoły

Ćwiczenia ortograficzne, zasady pisowni

Strona Rzecznika Praw Dziecka

Zbiór porad o wolontariacie, samorządzie szkolnym

Ciekawe informacje , ranking liceów

Serwis, w który można zgłosić przestępstwa i podejrzenia o przestępstwa Internetowe

 

Strona dla uczniów i nauczycieli. Ciekawe zadania, powtórki i przydatne informacje z matematyki dla gimnazjalistów i licealistów 

 

 

 

 

PAMIĘTAJ!

  1. Nigdy nie podawaj w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś, jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

  6. Kiedy coś lub ktoś w internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

  7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

  8. Szanuj innych użytkowników internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali ciebie.

  9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

  10. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

  11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków  przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

  12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą  tajemnicę. Jeżeli musisz w internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

  13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

  14. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niego dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

  15. Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które cię interesują i które często odwiedzasz.

  16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać  w internecie informacji.   

  17. Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, zawsze skonsultuj się z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie wypełniaj internetowych formularzy  bez wiedzy i zgody rodziców.

  18. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie,   a następnie  zainstalujcie odpowiedni program.

     

      Na podstawie stron:  www.dzieckowsieci.pl oraz www.sieciaki.pl

 

bottom of page